معماری
سرخط خبرها

یادهست به عنوان مسئولیت اجتماعی شرکت ها و سازمانها

جنبش یادهست با هدف قدردانی از همه بزرگانی است که با اندیشه و کار و تلاش خود، سعی کرده اند دنیا جای بهتری برای زندگی باشد.  سازمان ها و شرکت ها در دنیای امروز علاوه بر کسب درآمد و رشد به جامعه نیز فکر میکنند و تمایل دارند با عنوان مسئولیت اجتماعی از جامعه ای که در آن منفعتی کسب می کنند، خدمتی هم ارائه کنند.

مسئولیت اجتماعی شرکت ها و سازمانها در ابعاد بسیار مختلف تعریف میشود و می تواند با توجه به نیازهای روز زمانه تعریف شده و اجرا گردد. آلودگی هوا، رانندگی بهتر، فرهنگ آپارتمان نشینی، کمک به مستمندان و بیماران، فضای سبز و … بخشی از عناوینی هستند که مسئولیت اجتماعی شرکت ها میتواند برای پوشش آنها تعریف شده و عملیاتی شود.

#یادهست پتانسیل های لازم برای تبدیل شدن به مسئولیت اجتماعی شرکت ها را داراست

یکی از الزامی ترین فرهنگ های زندگی جمعی، احترام جمع به کسانی است که تلاش هایشان برای جامعه مفید و مثبت بوده است. کسانی که عمر خود را در راهی صرف کرده اند که دیگران از ماحصل آن بهره مند شده اند. این عمر برای نوشتن کتابی، تولید محصولی، هنرمندی سینما، صدای زیبای خاطره ساز برای ما و… می تواند صرف شده باشد.

ما در این جنبش قـصد داریم به یک تک افـراد جامعه یادآوری کنیم که در این زندگی جمعی، شایسته است بزرگانی که سالها عمر خود را برای بهبود زندگی بخشی از انسانها صرف کرده اند، قـدردانی کنیم و تا زمانی از نعمت حضورشان در بین خودمان بهره مند هستیم، این سپاسگذاری را بجای آوریم.

شرکت ها و سازمانها هم به عنوان یکی از افراد حقوقی این جامعه، شایسته است از بزرگان خود قدردانی کنند. این قدردانی می تواند در دو بخش پیش بینی شود:

بخش اول: یادهست برای کسانی که مستقیما برای صنعت آنها ارزش آفرین بوده اند

– کسانی که در پژوهشکده ها، دانشکده ها و دانشگاه های مختلف با کار علمی و تحقیقاتی خود نوآوری را به صنعت و تجارت هدیه کرده اند

– کسانی که نوآفرینی و کارآفرینی کرده اند و کار جدید  و سیستم جدیدی را بنا نهاده اند

– کسانی که سالها زحمت کشیده اند و خوب کار کرده اند و سالهای آخر کار یا دوران بازنشستگی خود را طی می کنند اما هنوز شرکت ها خوبیهای آنها را فراموش نکرده اند و خود را قدردان تلاش آنها میدانیم

.

بخش دوم: یادهست برای همه بزرگان جامعه

روش دوم، برگزاری یادهست مثل همه اعضا جامعه برای بزرگانی است که در جامعه خدمات ارزشمندی داشته اند. از نویسندگان و هنرمندان و جانبازان و معلمین در سطح کل کشور، یا هر استان و شهرستان به تفکیک و به صورت بخش بندی شده. در این روش یادهست های ما برای کسانی است که برای کل جامعه و یا بخشی از آن، ارزش آفرین بوده اند.

.

مسئولیت اجتماعی شرکت ها با نام یادهست می تواند به فرهنگی پایدار برای قدردانی از انسان های تلاشگر مبدّل شود

وقتی شرکت ها در قالب مسئولیت اجتماعی خود وارد میدان قدردانی از بزرگان خود شوند، یک الگو سازی مناسب برای نیروی انسانی خود کرده اند، الگویی که می تواند در داخل شرکت و خارج از آن در جامعه و خانواده پیگیری و پیاده سازی شود.

الگویی که ارزشمندی و ارزش آفرینی را می بیند و قدردان آن هست، الگویی که از تلاشگر حمایت معنوی می کند و تلاش او را می ستاید و به دنبال آن است که مدل ذهنی و سبک زندگی بزرگان را نشر کند، این یک فرهنگ سازی ارزشمند برای جامعه خواهد بود که با مسئولیت اجتماعی شرکت ها به دست خواهد آمد.

.

اگر شما هم در یک شرکت یا سازمانی مشغول هستید، میتوانید با عضویت در یادهست به برگزاری حداقل یک یادهست ماهیانه در قالب مسئولیت اجتماعی شرکت خودتان بپردازید.

همچنین میتوانید به جمع حامیان یادهست پیوسته و به عنوان یکی از حامیان اصلی این ایده به فراگیر شدن این ایده کمک نمایید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس